Dotknij Sztuki. Open Call
OPEN CALL
Nabór do wystawy „Ślad sensoryczny – dotknij sztuki” organizowanej w ARTzona OKN.
Co to ma być:
Dzieło sztuki/ działanie edukacyjne, warsztatowe przyjazne dzieciom z SI (wyjaśnienie terminu poniżej).
Dla kogo:
Studenci kierunków: Sztuka i Edukacja, Animacja Kultury, Malarstwo (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
Budżet:
2000 zł brutto na materiały potrzebne do stworzenia dzieła. Możemy zaangażować 2 artystów (łącznie 4000 zł). Możliwe są projekty zespołowe.
Tematyka wystawy:
„Ślad sensoryczny – dotknij sztuki”
Pierwsze plastyczne ślady dziecka to niekontrolowane ruchy koliste, przypadkowe ślady rysunkowego narzędzia. Ślady towarzyszą dzieciom w zabawie np. podchodach czy dziecięcej formie komunikowania się. Inspirując się dzieciństwem (swoim lub dzieci) artyści
stworzą swoje dzieła-ślady, własne interpretacje dzieciństwa.
Wystawa ma być w pełni przyjazna dzieciom – przestrzenie ARTzony staną się miejscem pełnym sztuki dostosowanej do potrzeb dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego SI (syndrome integration; polska nazwa: integracja sensoryczna). Dzieci z SI mogą mieć problemy w szkole, być bardziej hałaśliwe lub wycofane, szybciej się męczyć, unikać ruchu, aktywności. Wszystkie elementy wystawy będą dopasowane do odbiorcy – bezpieczne, trwałe, z możliwością ich dotykania, aranżowania, współtworzenia. Rekomendujemy aby były zawieszone na wysokości wzroku dzieci, ruchome bądź z elementami ruchomymi, z możliwościami ich aranżowania lub współtworzenia (dorysowywania, budowanie, zmienianie, układanie, przesuwanie itp.)
Unikamy głośnych dźwięków wysokich i niskich, światła mrugającego, intensywnych zapachów, środków/farb szkodliwych dla zdrowia, nagle pojawiających się elementów. Wszystkie propozycje artystów konsultujemy z terapeutami SI i pedagogiami specjalnymi.
Wykorzystywanie sztuki w terapii przynosi ogrom korzyści. Projekt jest odpowiedzią na zwiększający się odsetek dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, który obecnie wynosi 15 %. Osoby z SI mają utrudniony dostęp do kultury i nie są angażowane w życie kulturalne ze względu na nadmiar bodźców i niedostosowanie oferty do wrażliwości zmysłów odbiorców. Strach rodziców i blokada w odwiedzaniu instytucji i organizacji kulturalnych powoduje izolacje całych rodzin a w konsekwencji wykluczenie kulturowe.
Planowany termin wystawy to październik 2020.
Zgłoszenie:
Mailem na adres: ernest.ogorek@up.krakow.pl
Zgłoszenie powinno zawierać wizualizacje, szkice dzieła lub fotografie gotowego już dzieła, dokładny opis dzieła wraz z wymiarami i użytymi materiałami, dokładne dane autora.
Jury powołane przez organizatora wybierze max 2 prace do wystawy.
Do kiedy:
Zgłoszenia wysyłamy do 18.09.2020
Ważne:
Wystawa będzie dostępna dla odbiorców bezpłatnie.
Prawa osobiste twórców są niezbywalne. ARTzona OKN będzie korzystała z dzieła i rozporządzała nim na wszystkich polach eksploracji podczas trwania wystawy. Po wystawie dzieła wracają do autorów.
Opisy poszczególnych elementów wystawy wraz z biogramem autorów będą zgromadzone w katalogu powystawowym dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej na wolnej licencji.
Transportem i zwrotem prac na terenie Krakowa zajmie się ARTzona.
Z każdym z artystów podpisana będzie umowa (umowa użyczenia dzieła, RODO).
Wszelkie pytania: ernest.ogorek@up.krakow.pl