Przejdź do menu Przejdź do treści

Cecylia Malik otrzymała nagrodę Kazimiery Bujwidowej dla wybitnych krakowianek

Pierwszymi laureatkami Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej, obok Cecylii Malik, zostały Grażyna Fijałkowska, Elżbieta Penderecka, Agata Teutsch, które z rąk prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego otrzymały statuetki za „postawę, zaangażowanie i dokonania, które miały znaczący wpływ na otoczenie”.

Cecylia Malik jest artystką wizualną, performerką, malarką, aktywistką, ekolożką. Należy do najbardziej znanych artystek współczesnych, mieszkających i tworzących w Krakowie – ze względu na oryginalne i niezwykle skuteczne łączenie sztuki i aktywizmu. Jest inicjatorką lub autorką głośnych projektów artystycznych o dużym wydźwięku społecznym, między innymi Modraszek Kolektyw (2011), Warkocze Białki (2013), Chciwość Miasta (2014), Matki Polki na Wyrębie (od 2017), Siostry Rzeki (od 2017). Otrzymała ważne nagrody i wyróżnienia, w tym prestiżową Nagrodę im. Katarzyny Kobro za rok 2018 miedzy innymi „za śmiałe wychodzenie poza obszar sztuki w stronę aktywizmu oddanego potrzebom wszystkich istot żywych”.

„Cecylia Malik wykracza poza ramy sztuki, łącząc aktywizm i naukę, ujmując się za przyrodą i podkreślając nasze zobowiązania jako ludzkości wobec przyrody. Matki Polki na wyrębie, Siostry Rzeki, Warkocze Białki – te akcje są tak czułe, tak dobre, tak piękne i tak mądre i pokazują, jak ważne jest siostrzeństwo” – tak o wykładowczyni z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mówiła Daria Gosek-Popiołek, która nominowała artystkę do nagrody.

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2021 roku, a tytuł przyznaje corocznie prezydent miasta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody za poprzedni rok kalendarzowy. Ustanowienie tej nagrody to „tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierania kobiet w ich działaniach oraz walka z dyskryminacją ze względu na płeć”. W tym roku Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej została przyznana po raz pierwszy.