Romuald Oramus w Collegium Maius
Wystawę „W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981–2021” będzie można oglądać w salach na parterze Collegium Maius od 8 października do 15 stycznia od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-15:30 (przerwa techniczna w godz. 12:10-13:00) oraz w soboty w godz. 10:00-14:30 (przerwa techniczna w godz. 13:10-13:00). Wstęp wolny.
Collegium Maius to miejsce, w którym od ponad sześciu wieków toczy się życie uniwersyteckie. „W małym domu tego kolegium mądrość całego świata jest zamknięta” – pisał pierwszy znany rektor Uniwersytetu Krakowskiego – Stanisław ze Skalbmierza, inaugurując zajęcia z prawa w lipcu 1400 roku. W niewielkich gotyckich lektoriach na parterze, które nosiły nazwy starożytnych mędrców i uczonych – Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Galena czy Wergiliusza – studenci wysłuchiwali wykładów ze sztuk wyzwolonych i filozofii, a także z medycyny. W lektorium na piętrze odbywały się natomiast wykłady z teologii: wiedzy o Bogu i Jego stworzeniu. W budynku mieściła się także biblioteka z księgami, najpierw rękopiśmiennymi, potem także drukowanymi. W innych pomieszczeniach znajdowały się pokoje profesorskie, w których uczeni pracowicie kopiowali rękopisy, robili notatki i komentarze, przygotowując się do zajęć. Pracowali w rytmie zegara, który pokazywał ruch planet i odmierzał nieuchronnie upływający czas.
Romuald Oramus, wybitny artysta polski i krakowski, od lat stara się pokazać kontekst upływającego czasu czy to przez rytuały dnia codziennego czy też symbolikę gotyckich katedr, w których geniusz średniowiecznych architektów ukrył złożoność wymiaru czasu i przemijania. Dla prezentowanej w lektoriach Collegium Maius wystawy zatytułowanej W nurcie czasu. Romuald Oramus. Malarstwo i grafika z lat 1981-2021 inspiracją była seria malarska i graficzna z motywami średniowiecznych katedr. Gotycki charakter struktury i wnętrz kompleksu najstarszego gmachu uniwersyteckiego świetnie współgra z klimatem prac ukazujących motywy wyniosłych i dumnych katedr. Znakomicie wpisują się one w klimat tego miejsca. Wszak to tutaj kolejne pokolenia uczonych i studentów starały się poznać istotę Boga, tajemnice świata natury, a także odnaleźć sens życia w świecie naznaczonym przemijaniem.
Prof. dr hab. Krzysztof Stopka
Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius