Katedra Edukacji Artystycznej
prof. Piotr Jargusz
piotr.jargusz@up.krakow.pl
Urodził się i mieszka w Krakowie. Artysta sztuk wizualnych, animator, profesor zwyczajny. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego,Włodzimierza Kunza, Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne u prof. Adama Brinckena. Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Swoje malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zrealizował 85 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Członek Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Członek Forum Kraków.
Film
Portfolio – KLIK
Informacje
http://pbc.up.krakow.pl/Content/6562/index.html
http://rep.up.krakow.pl/xmlui/handle/11716/6947
dr hab. Marek Batorski, prof. UKEN
marek.batorski@up.krakow.pl
Twórczość w dziedzinie malarstwa, grafiki,muzyk jazzowy (saksofonista), animator kultury.
W Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej prowadzi pracownie malarstwa na kierunku Malarstwo oraz zajęcia z malarstwa na kierunku Sztuka i Edukacja .
Wykładowca w ramach Teaching Agreement specified under the ERASMUS+ w latach 2017-2019 Rome 3 University - Rzym, Włochy.
Opiekun merytoryczny oraz wykładowca w projekcie "Korespondencja sztuk - barwa, brzmienie, materia" w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - "Wiedza, Edukacja, Rozwój" organizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w partnerstwie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków oraz Akademią Muzyczną w Krakowie.
W roku 2019 -2020 wykładowca w ramach projektu unijnego, „Kompetentny nauczyciel - mistrz i wychowawca ‘’.
Od roku akademickiego 2018/2019 opiekun Koła Naukowego Instytutu Malarstwa oraz Edukacji Artystycznej. Laureat licznych nagród i wyróżnień w dyscyplinie art, malarstwo i grafika.
Wykładowca w ramach sympozjum, Radio Luksemburg, wielokulturowe pejzaże sztuki ‘-Luksemburg – oraz na konferencjach naukowych z zakresu dydaktyki min na Uniwersytecie w Gdańsku, Rzeszowie. Autor projektów artystycznych łączących muzykę i sztuki wizualne w jedną spójną całość tj. "Transkrypcje", "Tonacja, Kod - Harmonia", "Saxspainter from Roztocze" - projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Synestezje - "Plastyka, Muzyka, Słowo" oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Autor projektu "Rytm X" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego "Memoriał Miles Davis" - Targi Kielce.
Prace w Okręgowym Muzeum Sztuki Baia Mare - Rumunia oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą (USA, Argentynie, Niemczech, Francji, Czechach, Grecji, Cyprze).
Współpracuje z galerią 'Szyb Wilson' w Katowicach oraz Peter's Gallery w Limassol na Cyprze.
dr hab. Łukasz Murzyn, prof. UKEN
lukasz.murzyn@up.krakow.pl
Urodzony w 1982 roku w Krakowie. Od 2002 do 2007 roku studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2005 roku także w Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie (Holandia).
W 2013 roku uzyskał doktorat na ASP w Krakowie a w 2019 habilitację. Wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tworzy wideo instalacje, instalacje i performance. Autor ponad dwudziestu prezentacji indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Eksperymentuje z kontekstem sztuki. Łączy nowe media z zagadnieniami psychologii religii, interesuje się także problemami dziedzictwa oraz kryzysu cywilizacyjnego i kulturowego.
dr hab. Agata Agatowska, prof. UKEN
agata.agatowska@up.krakow.pl
Urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magisterski obroniła w 2001, a doktorat – w 2012 roku. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Edukację artystyczną kontynuowała w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech. Dyplom uczelni otrzymała w 2012 roku. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Jest laureatką nagrody Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech (2008) oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku (2008). Została uhonorowana wyróżnieniem Miasta Oświęcim w Dziedzinie Kultury (2013) oraz tytułem Osobowość Roku 2017, w kategorii kultura w plebiscycie „Gazety Krakowskiej” (2018).
W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy.
Od 2017 związana jest z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie wykłada rzeźbę i rysunek.
http://agataagatowska.eu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Agatowska
https://www.facebook.com/pages/category/Artist/Agata-Agatowska-641738975871283/
dr Krzysztof Marchlak
krzysztof.marchlak@up.krakow.pl
Krzysztof Marchlak (1987, Żelechów)
doktor sztuki, Adiunkt, Zastępca Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej, malarz, fotografik i animator kultury.
W latach 2007 – 2012 studiował na krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (dyplom zrealizowany w pracowni prof. Adama Brinckena). Tytuł doktora sztuki ma macierzystej uczelni uzyskał w 2016 roku pod opieką merytoryczną prof. Zbigniewa Bajka.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, tworzy instalacje artystyczne. W swoich twórczych poszukiwaniach zgłębia zagadnienia związane z fizycznością ciała, tożsamością indywidualną oraz tematyką gender.
W swojej karierze zawodowej związanej z upowszechnianiem kultury współpracował m.in. z takimi instytucjami jak: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki,
dr Ernest Ogórek
ernest.ogorek@up.krakow.pl
Urodził się w 1982 w Zamościu. Tytuł magistra sztuki zdobył w 2007 roku w krakowskiej Akademii Pedagogicznej (obecny Uniwersytet Pedagogiczny), następnie doktoryzował się na tej samej uczelni.
Twórca obiektów i instalacji dźwiękowych. Kontrabasista i basista od lat związany z krakowską sceną muzyki eksperymentalnej. Autor muzyki do spektakli teatralnych, audiobooków i słuchowisk dla dzieci. Współtwórca kilkunastoosobowego zespołu zajmującego się improwizacją kolektywną i dyrygowaną - Krakow Improvisers Orchestra. Współpracował z ikonami światowej muzyki eksperymentalnej: Charlotte Hug, Satoko Fuji, Tabata Mitsuru.
Pracuje również jako animator kultury od lat związany z ARTzoną, w której zajmuje się organizacją wystaw i pracą twórczą z seniorami.
Mieszka i pracuje w Krakowie.
mgr Cecylia Malik
Cecylia Malik ur. 1975 w Krakowie
Malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka. Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Absolwentka podyplomowych studiów kuratorskich na UJ w Krakowie. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji zrealizowanej w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. Jest inicjatorką akcji społeczno-artystycznych takich jak: „Chciwość Miasta” (w obronie modernistycznego hotelu Cracovia przed wyburzeniem), „Matki Polki na wyrębie” (przeciwko LEX Szyszko), „Warkocze Białki” (w obronie rzeki Białki przed jej regulacją), „Siotry Rzeki” i „Moda na Rzeki” (w obronie ostatnich naturalnych rzek w Polsce). Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki i jest współzałożycielką Stowarzyszenia CSW Wiewiórka. Za realizację akcji artystycznej „365 Drzew” otrzymała nagrodę Programu 3 Polskiego Radia i tytuł ”Kulturystki Roku 2010”.
Cecylia Malik dbając o sens i skuteczność własnych działań, wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin, organizuje protesty kreowane jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.
https://cswwiewiorka.tumblr.com/
Wybrane osiągnięcia artystyczne:
- indywidualne wystawy w Galerii Zderzak w 2009 i 2011 roku.
- wystawa retrospektywna w Galerii Bunkier Sztuki „Rezerwat Miasto” w 2013 roku.
- w 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu i filmów dokumentalnych. „6 Rzek”
- autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości bezdomnej pary z sąsiedztwa. Film miał premierę podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2015.
- otrzymała tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii za 2017
- otrzymała tytuł Krakowianki Roku roku 2017, przyznany przez Krakowski klub Sorroptymist.
- jest laureatką Nagrody Katarzyny Kobro za rok 2018 - nagroda przyznawanej artyście przez Polskich Artystów.
Ciechocinek, Siostry Rzeki, protest przeciwko budowie tamy na Wisle, Fot. Tomasz Wiech
Obrona Dęba Jacka. Fot. Piotr Dziurdzia
Matki Polki na wyrębie, Park Lotników, Kraków 4 marca. fot performans Cecylia Malik i Matki Polki na Wyrębie, Tomasz Wiech
dr hab. Kinga Łapot-Dzierwa, prof. UKEN
dr Dorota Hadrian
Dorota Hadrian
Urodzona w 1984 roku w Rudzie Śląskiej. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu
Pedagogicznego w Krakowie. W działalności artystycznej sięga po wypracowane przez klasyczną sztukę europejską wzorce ikonograficzne, operuje kulturowymi,
wieloaspektowymi nawiązaniami, aluzjami oraz cytatami. Tematem badań czyni walkę ze stereotypami w kulturze i popkulturze. Głównymi środkami wyrazu artystki są rzeźba, wideo i malarstwo. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytani. W roku 2008 otrzymała stypendium im. Jana Matejki, w 2019 otrzymała nagrodę Prezydenta Bytomia "MUZA", a w latach 2010 i 2014 była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mieszka i pracuje w Bytomiu.